Szczelność komina – próba szczelności

Pragniemy przedstawić Państwu urządzenie Wöhler DP 600 do badania szczelności kominów i instalacji spalinowych oraz testu 4Pa.

Posługujemy się najnowocześniejszym sprzętem do tego typu badania – Wöhler DP 600. Jest to cyfrowy miernik za pomocą którego sprawdzamy szczelność danego przewodu. Próba szczelności komina przeprowadzana przez nas z użyciem w/w miernika daje Państwu 100{aacd949fb867af6fa1fd451f89a37f2453bf57524266ca84256d2c1fe01f6255} gwarancję bezpieczeństwa i pewność, że przewód spalinowy lub dymowy, do którego podłączacie Państwo urządzenie grzewcze jest szczelne.

Niektóre instalacje kominowe wymagają protokołu szczelności do odbioru technicznego przewodu, test naszego urządzenia pozwala sporządzić odpowiedni dokument potwierdzający szczelność lub jej brak który jest wiążący dla takich instytucji jak inspektorat budowlany, sanepid, straż pożarna itp.

O urządzeniu:

-jako prawie jedyne na Europejskim rynku jest wstanie wykonać wiążący test komina określony w polskiej normie dot. szczelności kominów,

-wynik jest wiążący dla wydziałów takich jak: inspektorat budowlany, wydział sanepidu, straż pożarna itp.

-przynajmniej raz w roku wysyłane jest do Niemieckiego producenta w celu kalibracji- zgodnie z zaleceniem producenta,

-jesteśmy w stanie sprawdzić komin z blachy jak i komin murowany,

-kontrolujemy odprowadzenia spalin od wszystkich urządzeń również przemysłowych oraz nietypowych,

-wynik testu oraz protokół ostatniej kalibracji urządzenia „od ręki”.

Jak wygląda obecnie badanie szczelności komina? Samo badanie ogranicza się do umieszczenia zapalonej świecy dymnej, i obserwowaniu czy z boków komina nie leci dym. Jeżeli leci, opuszcza się do przewodu biała taśmę w celu jej zadymienia w miejscu nieszczelności. A teraz pytanie: czy ktoś widział kominiarza w czasie tak przeprowadzanego badania komina? Obawiam się że nie. Ta technologia jest archaiczna (kominiarze sami to przyznają), aczkolwiek dalej obowiązująca, znajduje się w ww normie i ma się świetnie.

Ostatnio zakłady kominiarskie proponują wykonanie badania szczelności kamerą kominową, Podobno jest to nowoczesna metoda, lepsza i dokładniejsza niż ta ze świecą dymną, opisana wcześniej. Jest to niestety nieprawda. Nie da się stwierdzić nieszczelności instalacji tylko ją oglądając, gdyż w przewodzie kominowym mogą znajdować się nieszczelności niewidoczne gołym okiem a powodujące zagrożenie. Poza tym norma PN EN 1443:2005 Kominy, wymagania ogólne jednoznacznie określa jak szczelne maja być przewody kominowe które:

– kominy pracujące w warunkach podciśnienia – dla ciśnienia wewnątrz komina niższego od atmosferycznego od 1 do 20 Pa – klasa N;

kominy pracujące w warunkach nadciśnienia – dla ciśnienia wewnątrz komina znacznie wyższego od atmosferycznego od 20 do 200 Pa – klasa P;

kominy pracujące w warunkach wysokiego nadciśnienia – dla bardzo wysokich ciśnień wewnątrz komina od 200 Pa do 5000 Pa – klasa H.

Pragniemy przedstawić profesjonalny, pewny w 100{aacd949fb867af6fa1fd451f89a37f2453bf57524266ca84256d2c1fe01f6255} sposób określenia szczelności – a zatem i przydatności – przewodów kominowych do bezpiecznego użytkowania. Jest nim próba szczelności wykonana przy użyciu miernika Wöhler DP 600. Jest on następcą popularnego i powszechnie stosowanego w europie miernika Wöhler DP 23. Jest to narzędzie znanej niemieckiej firmy, będącej liderem w dziedzinie produkcji narzędzi kominiarskich i kontrolno pomiarowych dla wentylacji. Miernik DP 600 wykonuje cała pracę za kominiarza, którego zadaniem jest tylko prawidłowo podłączyć przewody powietrzne miernika oraz wentyle pomiarowe pomiędzy urządzeniem a badanym przewodem kominowym. Następnie należy wprowadzić dane umożliwiające miernikowi przetworzenie informacji potrzebnych do obliczenia strat powietrza np. przekrój i wysokość komina. Kiedy wprowadzimy wszystkie potrzebne informacje pozostaje nam tylko uruchomić miernik, który wytworzy pewne ciśnienie w przewodzie kominowym. Na podstawie pomiaru ilości przepływającego powietrza, potrzebnego do utrzymania zadanego nadciśnienia wytworzonego w przewodzie otrzymamy informację czy komin przeszedł próbę szczelności czy tez nie. Cała procedura – próba szczelności komina- trwa ok. 45-60 min. Wymaga zaangażowania 2-uch osób. Nie potrzebne są żadne świece dymne. Po badaniu, na miejscu dostają państwo wydruk z cyfrowej drukarki z wynikiem testu oraz kopie protokołu ostatniej kalibracji urządzenia.

Strona Dystrybutora:

https://pascalpolska.pl/produkt292/urzadzenie-do-badania-szczelnosci-whler-dp-600-2686.html

Strona Producenta (DE):

https://www.woehler.de/shop/de/dichtheitspruefgeraet.html

Stronę wyszukiwano po frazach:

  • badanie szczelności komina
  • próba szczelności komina
  • próba szczelności komina Warszawa
  • badanie szczelności wentylacji
  • sprawdzenie szczelności komina
  • jak sprawdzić szczelność komina
  • czy komin jest szczelny
  • badanie szczelności komina kwasoodpornego
  • badanie szczelności komina spalinowego
Call Now ButtonZadzwoń do kominiarza