JAK POWINNO WYGLĄDAĆ WYPALANIE SADZY W KOMINIE?

Przy spalaniu paliw w kominach i kanałach, do których podłączone są paleniska osadza się sadza. Najczęściej spotykane są sadze maziste, twarde i szkliste które trudno usunąć powszechnie stosowaną metodą czyszczenia, za pomocą szczotek wycierowych. W tych wypadkach kominiarze posługują się metodą wypalania. Do wypalania paliwem płynnym, zazwyczaj naftą służy specjalnie w tym celu skonstruowany aparat, w skład którego wchodzi: pojemnik z pompą, manometrem i wentylem bezpieczeństwa, wąż o wytrzymałości ciśnienia powyżej 6 atm oraz metalowa końcówka węża z zaworem i dyszą.

Wypalanie przebiega według następujących zasad:

  1. Podczas wypalania na dachu oraz w miejscu rozpalania u podstawy komina lub danej kondygnacji w wypadku odcinkowego wypalania znajduje się stale co najmniej jedna osoba. Stale znajdujący się na dachu pracownik obserwuje dym wydobywający się z przewodu kominowego. Mistrz kominiarski na bieżąco kontroluje wypalany komin na całej jego długości.
  2. Począwszy od zapalenia sadzy w kominie za pomocą zapalonego poprzednio paliwa lub aż do ukończenia wypalania, należy bezustannie śledzić cały jego proces, zwracając baczną uwagę na rysujące się ujemne skutki lub zagrożenia. Sadzę w przewodzie kominowym podpala się tak długo, aż ogień osiągnie wylot przewodu kominowego, przy paleniu się sadzy do wylotu włącznie.

 

PRZEZ KOGO POWINNA BYĆ PRZEPROWADZONA KONTROLA KOMINIARSKA?

Kontrola przewodów kominowych powinna być przeprowadzona w sposób zapewniający uzyskanie wszelkich informacji służących do prawidłowego określenia sprawności przewodów kominowych oraz podłączeń i możliwości ich bezpiecznego użytkowania. Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych powinny przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych.

 

CZY KOMINIARZ NAPRAWDĘ PRZYNOSI SZCZĘŚCIE?

Przesądy mówią że widząc kominiarza należy jak najszybciej złapać się za guzik, wtedy taki kominiarz może przynieść szczęście. Zwyczaj ten pochodzi z dawnych czasów. Przed wiekami do osady ciągnęli różni rzemieślnicy, w tym kominiarze. Każda gospodyni chciała, żeby to jej dom był odwiedzony przez kominiarza jako pierwszy. Jego ubranie było wówczas jeszcze czyste, nieosmolone sadzą. Gospodynie ciągnęły kominiarza za guzik do swojego domostwa. Ta, do której zawitał jako pierwszy, uchodziła za szczęściarę.

 

JAK CZĘSTO WYKONYWAĆ KONTROLE KOMINÓW?

Fakt, że przegląd kominiarski został zaliczony (jest ocena pozytywna), nie zwalnia właścicieli domów czy zarządców budynków wielorodzinnych od kolejnych tego typu kontroli. To żaden wymysł, a prawo stanowi o częstotliwości wykonywania przeglądów kominiarskich. Zgodnie z Ustawą Prawo budowlane, powinny być one realizowane przynajmniej raz na rok. Bez względu na stan instalacji kominowych, trzeba też zadbać o czyszczenie przewodów. Do czyszczenia wentylacyjnych najlepiej wołać kominiarza raz na rok. Jeśli chodzi o przewody spalinowe – raz na pół roku. Gdy są to przewody dymowe, to raz na około 3 miesiące.

Call Now ButtonZadzwoń do kominiarza